Nie wiem czy to jest dobry news dla fanw HTC, ale nie mona przej obok niego obojtnie.

"Wczorajsze plotki na temat przejcia HTC przez Google’a znalazy tylko czciowe odzwierciedlenie w rzeczywistoci. Internetowy gigant nie przejmuje tajwaskiej legendy. Tylko jednych z jej najlepszych inynierw.

Google nie przej firmy HTC, ta bdzie dalej funkcjonowaa, jak zawsze. No dobrze, moe nie do koca jak zawsze, bowiem pozbya si wanie swojego dziau rozwojowego „Powered by HTC”. To wanie on projektowa telefony Pixel i Pixel XL dla firmy Google. Internetowy gigant zapaci za t przyjemno 1,1 mld dol. w gotwce. Zyska jednak poow z liczcej 4 tys. osb grupy najlepszych inynierw HTC.

Dodatkowo, Google ma teraz do swojej dyspozycji „wikszo zasobw wasnoci intelektualnej HTC”, czyli – innymi sowy – patenty. Nie jest jasne czym jest ta wikszo i co zostao pominite. Wiemy jednak, e to licencja, a nie przeniesienie wasnoci. Owa wasno intelektualna nadal naley do HTC i firma nadal moe j licencjonowa rwnie innym podmiotom.

Przejcie czci dziau mobilnego HTC przez Google’a budzi skojarzenia z pozornie podobnym przejciem Nokii przez Microsoft. Rwnie i wtedy przejty by tylko jeden segment firmy (telefony komrkowe) wraz z licencj na wasno intelektualn i personelem. Nokia jednak porzucia na dugi czas telefony komrkowe. Z HTC bdzie inaczej.

Jak informuje Peter Shen, dyrektor ds. finansowych w HTC, jego firma dalej bdzie projektowaa, produkowaa i sprzedawaa telefony. I rzekomo ju teraz pracuje nad nastpc swojego sztandarowego modelu. HTC nadal bdzie te wsplnie z Valve rozwijao urzdzenia przeznaczone do wirtualnej rzeczywistoci.

Trudno jednak nie widzie przyszoci HTC w czarnych barwach. Jej telefony, cho bardzo przyzwoite, od lat nie znajduj uznania wrd konsumentw i sprzedaj si marnie. Zastrzyk gotwki od Google’a z ca pewnoci si przyda, jednak strata poowy (i, zdaje si, lepszej poowy) dziau bada i rozwoju bez wtpienia wpynie na jako przyszej oferty firmy. Transakcja ma by sfinalizowana na pocztku przyszego roku. HTC aktualnie ma 0,9-procentowy udzia na rynku telefonw komrkowych.

Pozostaje nam si przekona w jaki sposb telefony Pixel bd lepsze od swoich poprzednikw, skoro projektowane bd ju bezporednio pod strzech Google’a, zamiast przez firm zewntrzn."

Ja puki co mam HTC, a na dodatek jestem z niego bardzo zadowolony